środa, 15 marca 2017

Jak z sukcesem pomalować meble na biało? Porady dla malujących pierwszy raz białą farbą do mebli

Malowanie mebli na biało to jeden z najpopularniejszych planów, jakie macie wobec swoich mebli. Piszę to, bazując na swoim doświadczeniu, żadnych badań w tym kierunku nie robiłam :) 
Malowanie na biało to częsty pomysł, ale często również duże wyzwanie. 
malowanie-mebli-na-bialo-hemma-pl
Przeważnie jest pragnienie, aby meble były jasne, czyste, białe i równo pomalowane na gładko, ewentualnie z drobnymi przecierkami na kantach i dekorach. Ciemne meble pomalowane na biało wyglądają lżej, w pomieszczeniu, gdzie one stoją, robi się jaśniej i jakby przestronniej. Malowanie na biało wydaje się być prostym zadaniem - to nie jest skomplikowana, wielokolorowa i wielowarstwowa stylizacja mebla, ale jak to często życiu bywa, rzeczy pozornie proste potrafią nas zaskoczyć stopniem skomplikowania :)

Dziś ode mnie kilka porad odnośnie tego, jak malować meble na biało - jak to zrobić, aby pomalować je sukcesem i bez kłopotów.

1. Najważniejsza sprawa - podłoże, czyli powierzchnia, która będzie malowana. Musi być dobrze umyta i odtłuszczona (polecam umyć meble mydłem malarskim, unikając ich przemoczenia). Malując farbą Fusion nie musisz szlifować mebla, ale warto poświęcić maksymalnie dziesięć minut i lekko zmatowić cały mebel. Malując farbą mleczną czy farbą kredową (również typu chalk paint) zrób podobnie - zawsze lekkie zmatowienie mebla dobrze wpływa na trwałość farby. 

2. Jeżeli do malowania szykujesz ciemny stary drewniany mebel, zwróć uwagę czy podczas mycia drewno nie puszcza koloru, w sensie czy pod wpływem wody nie ujawniają się jakieś wysięki z drewna lub może bejca, którą drewno było dawniej barwione, nie puszcza przypadkiem koloru. Jeśli tak się dzieje, to będzie konieczne zabezpieczenie drewna zanim położysz farbę. Biała farba zżółknie, jeśli pomalujesz nią drewno, z którego są wysięki lub które było bejcowane bez lakierowania. Takie drewno najlepiej przed malowaniem zabezpiecz naszym bezwonnym preparatem Tough Coat lub innym lakierem (możesz też użyć szelaku).

3. Jeżeli mebel ma jakieś uszkodzenia, dziury, głębokie rysy to trzeba je wypełnić szpachlą akrylową (o ile zależy Tobie na gładkim, równym malowaniu), ponieważ farba ich nie wyrówna. Oczywiście, możesz ten punkt pominąć. Czasem różne niedoskonałości powierzchni mebla, po pomalowaniu dodają uroku, pokazują indywidualny charakter danego przedmiotu. Wszystko zawsze zależy od tego, jaki masz plan i pomysł na malowanie.

4. Malowanie ciemnych mebli na biało w przypadku wielu zwykłych farb oznacza kilka warstw farby. Biała farba do mebli nie zawiera wielu pigmentów, więc aby uzyskać pełne krycie i wyrównany biały kolor na całej powierzchni, trzeba kilkukrotnie malować mebel a to czasem sprawia problemy. Warstwy farby muszą dobrze wyschnąć, inaczej kładąc kolejną warstwę można zacząć pędzlem lub wałkiem zbierać spodnie warstwy. Nikt nie chce podczas malowania widzieć rolującą się farbę czy mieć nierówności koloru i prześwity do oryginalnej ciemnej powierzchni, gdy już położył kilka warstw farby. Każda poprawka białej farby na ciemnym podłożu jest trudna do wykonania i ukrycia. Inna sprawa, że kilka warstw farby to duże ryzyko, że farba z czasem straci przyczepność i zacznie odchodzić od podłoża lub szybko będzie odpryskiwać przy delikatnym nawet stuknięciu mebla.
Najlepszym rozwiązaniem przy malowaniu ciemnych mebli na biało jest użycie podkładu, który pozwoli częściowo zejść z ciemnego koloru oraz malowanie mebli wysokiej jakości farbą do mebli. Podkładem może być odpowiedni preparat np. Concealer od Fusion lub jasny, ale nie biały, kolor farby np. jasnobeżowy lub jasnoszary. Chodzi o to, by pierwsza warstwa farby położona na ciemny mebel była mocniej pigmentowana, niż biała farba, ale nie była za ciemna, aby rozjaśniła podłoże. To pozwala dużym stopniu ograniczyć ilość warstw białej farby podczas malowania na biało. 
Przykład poniżej.
drewniany stolik przed malowaniem białą farbą do mebli
Stolik ze zdjęcia przed malowaniem został dokładnie umyty. Nie matowiłam go papierem ściernym, bo lakier na nim był wytarty, ale podłoże było gładkie. Szmatka przy myciu nie brudziła się bejcą z drewna, więc nie zabezpieczałam powierzchni lakierem Tough Coat. Na początek malowania położyłam jedną warstwę podkładu Consealer od Fusion. Jest to produkt składający się z 100% żywic akrylowych (jak farba Fusion) i barwiony pigmentami pochodzącymi z recyclingu (są to pigmenty pochodzące z odzysku po płukaniu maszyn produkujących farbę Fusion). Concealer to produkt wspierający ekologiczne podejście do malowania mebli oraz produkt, który pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz farbę podczas malowania. Zazwyczaj ma on kolor jasnoszary, a barwa zmienia się w zależności od partii produktu. Nie jest on powtarzalny, ponieważ jest zależny od cyklu produkcyjnego farby.
produkty Fusion użyte do malowania mebla: podkład Concealer, biała farba do mebli oraz pędzel
Po warstwie podkładu wystarczyło dwa razy pomalować białą farbą Fusion, aby stolik był równo pokryty farbą. Został wybrany kolor Casement (tzw. moja teściowa go wybrała, bo to jej stolik malowałam :) ona chciała, aby ten stary mebel był biały i gładko pomalowany). Ponieważ będzie to używany często stolik tzw. kawowy stojący przy kanapie, to przy następnej wizycie u teściów zabezpieczę jego blat lakierem od Fusion tj. Tough Coat Matte Wipe-On, który nie dość że nie powoduje żółknięcia farby to jeszcze jest bardzo wygodny w nakładania - nakłada się go na mebel za pomocą wilgotnej szmatki.
stolik pomalowany na biało - biała farba do mebli Fusion, kolor Casement
Bardzo ważną sprawą w malowaniu mebli (dotyczy malowania m.in. farbami kredowymi i akrylowymi) jest kwestia finalnego utwardzenie się farby. Farby do mebli schną szybko lub bardzo szybko, mebel jest gotowy do użytkowania niedługo po pomalowaniu, tym niemniej trzeba zawsze dać farbie czas i pozwolić jej się utwardzić. Zazwyczaj trwa to do 21 dni. W tym czasie należy bardziej uważać na mebel, obchodzić się z nim delikatnie by nie uszkodzić świeżo malowanej powierzchni. 

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie malowania mebli na biało, to pytajcie mailowo lub zostawiając tutaj komentarz.

Pozdrawiam,
Ewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz