piątek, 27 stycznia 2017

Malowanie mebli / Painting furniture - farba mleczna a farba kredowa - milk paint vs chalk paint

W swoim sklepie z farbami do mebli miałam do tej pory w ofercie dla klientów farbę kredową Autentico Paint (wcześniej) oraz farbę mleczną Miss Mustard Seed's Milk Paint (obecnie). Farby te bardzo lubię i polecam z czystym sumieniem. To są farby o odmiennych właściwościach, ale obie mają wyjątkową jakość i obiema można osiągnąć piękne efekty malując nimi meble. 

Farba mleczna (inaczej farba kazeinowa) była używana już tysiące lat temu, pozostałości malowideł naskalnych nią malowanych możemy obejrzeć w niektórych miejscach na świecie. Farba mleczna Miss Mustard Seed's Milk Paint to unowocześniona wersja produktu znanego od wieków i stosowanego dawniej też m.in. do malowania mebli np. w baroku. 

Miss Mustard Seed's Milk Paint to produkt całkowicie naturalny, jego składniki (kazeina, wapienie, glina, kreda i pigmenty) gwarantują, że nie zawiera ona szkodliwych Lotnych Związków Organicznych (LZO), czyli jest to farba "zero VOC". To chyba jedyna taka farba na rynku. Można nią malować w domowych warunkach, w mieszkaniu. Jest idealna do malowania mebli dziecięcych i całkowicie bezpiecznie można jej używać będąc w ciąży.

Poniżej zdjęcie pięciu składników farby mlecznej Miss Mustard Seed's Milk Paint:


Od góry jest to: kazeina (proteiny mleka), kreda, glina, tlenki (naturalne pigmenty) i wapień.

Farba kredowa Autentico zawiera kredę, pigmenty, wodę i inne dodatki, które pozwalają zakwalifikować ją do typu farb "low VOC", czyli do grona farb o bardzo niskiej zawartości szkodliwych Lotnych Związków Organicznych. Można nią bez obaw malować meble dla dzieci. To też jest uwspółcześniona wersja farby używanej już kilka wieków temu do malowania np. fresków.

Farba kredowa dobrze zadomowiła się na rynku w Polsce, wiele osób malujących meble po nią sięga. Farba mleczna używana powszechnie na świecie, w Polsce jest produktem który niedawno pojawił się w sprzedaży i czasem słyszę pytanie - czym te farby się różnią? Oto porównanie.
Farba kredowa Autentico jest sprzedawana w puszkach, jest to farba w postaci płynnej. 
Farba mleczna Miss Mustard Seed's Milk Paint jest sprzedawana jako proszek, który należy rozrobić z wodą, aby móc malować.
Po otwarciu opakowania obie farby wyglądają tak jak na poniższym zdjęciu (od razu wyjaśniam - te farby były wcześniej używane przeze mnie, więc opakowania nie są pełne:).
Widać wyraźnie, że farbą kredową po otwarciu puszki można z przyjemnością malować od razu, farbie mlecznej należy się więcej uwagi :)
Proszek farby mlecznej trzeba wymieszać z wodą w równych proporcjach (przydatną miarkę, widoczną na zdjęciach, zawsze dołączam do farby mlecznej). Jest okazja, aby poczuć się jak artysta odmierzający składniki do przygotowania swojego wyjątkowego dzieła :)
Równe porcje farby i wody mieszamy przez chwilę, na moment odstawiamy, aby pigmenty dobrze się rozpuściły i mieszamy ponownie przez minutę lub dwie. Dobrze wymieszana farba ma konsystencję śmietanki i nie ma dużych widocznych grudek (małe grudki są nieistotne).
Farba kredowa ma gęstą konsystencje, jest idealna do metamorfoz mebli, którym chcemy nadać wyrazisty charakter. Na malowanej powierzchni widać ślady włosia od pędzla. Farba pięknie przyjmuje wosk, łatwo się ją przeciera, ma niesamowitą przyczepność i kryje strukturę drewna.
Farba mleczna ma rzadką konsystencję, na meblu zostawia niemal niewyczuwalną cienką powlokę, nie ma widocznych śladów pędzla, farba stapia się z podłożem. W powierzchnię drewnianą wnika tak głęboko i mocno, że nigdy nie będzie się łuszczyć czy odpryskiwać. Pięknie podkreśla usłojenie drewna, nie zakrywając jego struktury. Natomiast na wcześniej wykończonych powierzchniach (np. lakierowanych), może w bardzo autentycznie wyglądający sposób pękać i odpryskiwać, bez potrzeby używania żadnych produktów do robienia spękań. Farba mleczna Miss Mustard Seed's Milk Paint jest idealna do malowania w stylu chippy, shabby chic czy farmhouse. 
Farbą mleczną można też malować na gładko, bez żadnych przecierek czy odprysków. W tym celu należy zmatowić powierzchnię mebla papierem ściernym o gradacji 120-220 i/lub dodać do wymieszanej farby preparat Bonding Agent, który nadaje farbie mlecznej fantastyczną przyczepność bez względu na to jak śliskie jest podłoże.
Poniżej przykłady mebli malowanych farbą mleczną Miss Mustard Seed's Milk Paint na gładko, z przecierkami i w stylu chippy.
http://missmustardseed.com/2016/02/26680/


http://missmustardseedsmilkpaint.com/before-after-schloss-dresser-2/
http://moirascraftycorner-moiragray.blogspot.com/2014/02/guest-post-miss-mustard-seed-milk-paint.htm
http://missmustardseed.com/2015/01/how-i-hand-painted/
http://missmustardseed.com/2015/05/boxwood-highboy/

http://missmustardseedsmilkpaint.com/milk-paint-chippy-not-chippy/

http://missmustardseed.com/2012/08/messy-home-chippy-chair-healthy-food/
http://missmustardseed.com/2015/01/say-hello-marzipan/
Farba mleczna i farba kredowa to dwa zupełnie inne rodzaje farby. Obiema można uzyskać wspaniałe efekty. To idealne produkty, stworzone specjalnie do malowania drewna i mebli, oba o bardzo wysokiej jakości a każda z tych farb ma swoją specyfikę. 

Warto jest wybierać farbę w zależności od tego, jaki projekt mamy do zrealizowania i jaki efekt chcemy uzyskać na pomalowanym meblu.

Pozdrawiam,
Ewa


www.hemma.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz