niedziela, 21 lutego 2016

Malowanie mebli / Painting furniture - mieszanie farby mlecznej / mixing Milk Paint

Farba mleczna? Poznajmy się :)

To unikalna farba, która ma inne właściwosci jak farby kredowe, mineralne, akrylowe i która - jakby to nie zabrzmiało - ma własną osobowość. Warto się z nią zaprzyjaźnić, bo razem z nią można realizować wspaniałe projekty. Farba mleczna to idealne wsparcie podczas artystycznego malowania, wspaniały kompan do kreowania chippy look, niezawodny towarzysz do malowania surowego drewna. Pełna uroku, jedyna w swoim rodzaju i całkowicie naturalna.

Farba mleczna - milk paint - farba kazeinowa. Znana od wieków (najstarsze znalezione ślady farby mlecznej pochodzą sprzed 49 tysięcy lat [zobacz]), teraz dostępna w 25 kolorach (razem z produktami towarzyszącymi) w wersji Miss Mustard Seed's Milk Paint (do nabycia w moim sklepie on-line www.hemma.pl).

Farba mleczna Miss Mustard Seed's Milk Paint zawiera pieć składników: proteiny mleka (kazeina), wapienie, glinę, kredę i naturalne pigmenty. Można nią malować przedmioty stojące wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Farba mleczna zapewnia oddychającą powłokę, jest naturalnie odporna na działanie grzybów. Nie ma lepszego produktu do malowania surowych drewnianych powierzchni, ponieważ farba mleczna wnika głęboko w strukturę drewna, pięknie ją barwi, nigdy się nie będzie łuszczyć czy odpadać, można ją zabezpieczyć olejem konopnym [zobacz], woskiem [polecam] czy impregnatem [kliknij].

Jest wyjątkowo przyjazna środowisku, ekologiczna, ponieważ całkowicie nietoksyczna i nie zawiera żadnych lotnych związków organicznych (zero VOC). Miss Mustard Seed's Milk Paint, czyli stuprocentowa farba mleczna, sprzedawana jest w postaci proszku. 
Poniżej opis, jak wymieszać farbę przed malowaniem.

Należy przygotować czysty pojemnik w którym będziemy mieszać farbę. Nie musi być taki fantazyjny jak ten poniżej, wykorzystany dla lepszej demonstracji :) Na codzień korzystam z bardziej praktycznych słoików, kubków ceramicznych i plastikowych.


 Wybieramy kolor - tutaj mieszałam jasny Marzipan z Miss Mustard Seed's Milk Paint.


Na zdjeciu widać duże opakowanie farby mlecznej (230gr) i miarkę, którą odmierzyć należy równe porcje farby oraz letniej/zimnej wody (gdy planujemy malowanie z efektem bejcy lub washed-look aby było widoczne usłojenie drewna, to  proporcje powinny być: 1 porcja proszku i 3 porcje wody).


Niektóre składniki proszku od razu zaczną się rozpuszczać, pozostałym trzeba pomóc mieszając i dając im chwilę czasu. Mieszamy zawiesinę proszku i wody przez kilka minut, potem odstawiamy na minimum 5 minut, aby składniki dobrze nasiąkły i znów mieszamy.Pojedyncze grudki nie są problemem, pęcherzyki powietrza też nie, tym niemniej zawiesina musi być dobrze wymieszana przed malowaniem.
Dobrze przygotowana farba mleczna ma lekko kremową konsystencję. Wypróbuj farbę w niewidocznym miejscu mebla lub na innym przedmiocie. Jeśli powłoka jest zbyt cienka, zbyt słabo kryjąca, dodaj odrobinę proszku. Jeśli czujesz i widzisz, że farba jest za gęsta, nie maluje się gładko, pędzel „ciężko idzie”, dodaj trochę wody. Dobrze wymieszaj i pamiętaj, aby w trakcie malowania od czasu do czasu mieszać farbę. Farba mleczna jest całkowicie naturalna, nie zawiera sztucznych wypełniaczy, więc trzeba dbać, aby pigmenty nie osiadły na spodzie, poprzez mieszanie farby od czasu do czasu podczas malowania.
Farba schnie około 30 minut. W zależności od Twojego pomysłu na malowanie, możesz malować mebel raz lub dwa, trzy razy; jednym kolorem lub kilkoma, mieszając je, łącząc za sobą lub warstwowo - nie ma ograniczeń! Po pomalowaniu możesz pomalowaną powierzchnię lekko przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym (gradacja 320 i wyżej), aby ją wygładzić. 
Następnie należy zabezpieczyć farbę mleczną przed czynnikami zewnętrznymi, w tym celu nałóż na farbę naturalny wosk Miss Mustard Seed's Milk Paint, który nie zawiera olejku terpentynowego albo olej konopny od Miss Mustard Seed's Milk Paint. Możesz też farbę zabezpieczyć matowym, bezwonnym impregnatem Tough Coat od Miss Mustard Seed's Milk Paint

Farba mleczna może być położona bezpośrednio na każdej porowatej powierzchni bez wcześniejszego jej gruntowania. Aby uzyskać doskonałą przyczepność na wcześniej wykończonych powierzchniach (lakier, politura i in.) należy je lekko zmatowić i/lub dodać do farby preparat Bonding Agent z Miss Mustard Seed's Milk Paint.

Jeśli położysz farbę mleczną bez przygotowania (zmatowienia) powierzchni lub bez dodania Bonding Agent na wykończoną, nieporowatą powierzchnię mebla możesz liczyć na wspaniały efekt, który jest możliwy do osiągnięcia tylko z farbą mleczną. Farba może zacząć gdzieniegdzie pękać, łuszczyć się i odpadać w bardzo dekoracyjny i urokliwy sposób, co pozwala na osiągnięcie naturalnie wyglądającego chippy look! Można ten efekt wzmocnić używając pod farbę lub między jej wartwy woskowy krążek do przecierek, czyli Wax Puck od Miss Mustard Seed's Milk Paint.

Powierzchnia malowana farbą mleczną Miss Mustard Seed's Milk Paint wygląda naturalnie, gładko, nie ma śladów pędzla, grubej powłoki farby na meblu.
Polecam serdecznie :) 
 
A w razie pytań - zapraszam do kontaktu! 

2 komentarze:

 1. Tylko skąd będę wiedzieć, ile tej farby rozrobić by wystarczyło na mebel?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zawsze zależy od tego jak wcześniej była wykończona powierzchnia i ile wody dodamy podczas mieszania proszku z wodą. Farba będzie inaczej kryła surowe drewno a inaczej np. wcześniej lakierowane meble (które mogą wymagać preparatu Bonding Agent). Zazwyczaj jedno duże opakowanie farby mlecznej z jasnym kolorem wystarczy na pomalowanie dużego kredensu albo np. komody i dwóch krzeseł.
   Pozdrawiam,
   Ewa

   Usuń